Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Ťažko písať recenzie na novinky takých inštitúcií ako NAPALM DEATH a neopakovať sa, keď „all is said“ a akurát je to znovu „done“, navyše bravúrne, pričom mnohé spolky podobného veku sa uspokoja s povinnou jazdou alebo aj horšie, prípadne to už dávno radšej zabalili. Birminghamská štvorka onedlho so štyridsiatkou na krku – jasné, zo začiatkov tam dávno nie je nikto – si po piatich rokoch dožičila v poradí tuším sedemnásty dlhohrajúci album. Na ňom je dvanásť skladieb, ale neprehlúpite, ak si zaobstaráte vydanie s troma bonusmi. Ako obvykle sú pod novinku podpísaní Shane Embury (basa), Barney Greenway (vokály), Danny Herrera (bicie) a Mitch Harris (gitary, vokály). Ten posledný už len ako štúdiový člen, keďže sa u neho počas neľahkých posledných niekoľkých rokov dostala na prvé miesto rodina.
To nemení nič na tom, že „muky radosti v čeľustiach porazenectva“ sú dielom, ktorému niet čo vytknúť. OK, „nepriatelia hudobného biznisu“ roky vydávajú u veľkého vydavateľstva, to je tak všetko, kiež by sa horšie veci nestávali. Tak či onak konštatujem, že kapela, ktorá spolu s niekoľkými ďalšími v 80. rokoch založila extrémny žáner zvaný grind core, ešte v roku 2020 stojí na jeho čele.
Popri tom, že NAPALM DEATH si proste s niekým iným nespletiete, je „Throes...“ vybrúseným kusom kvalitného grindcoreového výprasku s kvalitnými riffmi, výbornou rytmikou, nezameniteľnými Barneyho vokálmi a skladby sú zaujímavé, chytľavé, s nádherne kovovo rinčiacou basou a ohromujú nehranou agresivitou a energiou, pri ktorej si vravíte „kurva, tí chlapi už majú všetci po päťdesiatke a takto nakladajú?“ Náklepy, nápady, skúsenosti. Plazivá zlovestnosť v „Joie de ne pas vivre“ je zase trochu inou dimenziou, v ktorej sú ND tiež ako doma. Ak ešte dnes niekto dokáže blemcať somariny o tom, že grind core je bordel, v ktorom ani netreba vedieť hrať, tak blahoželám.
NAPALM DEATH mali počas kariéry rôzne obdobia a po roku 2000 sa celkom dali na návrat ku koreňom, skrátka plus-mínus čistokrvný grind, samozrejme so zvukom a hráčskymi schopnosťami o kus inde než v časoch „Scum“ a „From Enslavement To Obliteration“. Z tohto pohľadu sa občas natíska dojem „dobre, veľmi dobre, elitný grind core, čo viac si možno želať... no, trocha toho osvieženia či vykročenia mimo žánrových mantinelov by sa po niekoľkých ortodoxne naklepaných albumoch aj celkom hodila.“ Prvé vzorky naznačovali, že by sa mohlo konať obzretie sa za mnohými fanúšikmi neprávom zaznávanými experimentálnejšími časmi albumov „Diatribes“ až „Wounds From The Exit Wound“. Nakoniec nie až tak, skladieb, ktoré prinášajú dotyk industrialu, psycho hlukáriny i ponurého ťažkého hard coru a sludgeového bahna je len pár, napr. „Invigorating Clutch“ či „A Bellyful Of Salt And Spleen“. Na túto nôtu sa zahrá aj v bonusoch, inak tu vládne grind od majstrov. Aj takto to môže byť. Nabudúce možno povedzme aj s obzretím sa za smrťou ošľahnutými časmi „Harmony Corruption“ a „Utopia Banished“? Nehneval by som sa.
Ak niekto nevie čo je grind core a chce sa dostať do obrazu, nech si pustí ND a bude vedieť všetko čo potrebuje. „Throes Of Joy...“ predstavuje súčasnú tvár žánru.
1. Fuck the Factoid
2. Backlash Just Because
3. That Curse of Being in Thrall
4. Contagion
5. Joie de ne pas vivre
6. Invigorating Clutch
7. Zero Gravitas Chamber
8. Fluxing of the Muscle
9. Amoral
10. Throes of Joy in the Jaws of Defeatism
11. Acting in Gouged Faith
12. A Bellyful of Salt and Spleen
Nehumánná muzika ako vystrihnutá z 20. storočia, ktorá ako riť na šerbeľ pasuje aj do storočia 21.
Nehumánná muzika so silným humanistickým posolstvom, na aké sme u NAPALM DEATH zvyknutí. A ak je niekto prekvapený z industriál/noise/sludge presahov aktuálneho albumu, tak nech sa poobzerá, nielen do minulosti (Diatribes“ - „Wounds From The Exit Wound“), ale aj po rôznych projektoch spojených s muzikantmi z NAPALM DEATH. MEATHOOK SEED, SCORN, VENOMOUS CONCEPT, GOFLESH, atď.
15. prosince 2020
Shnoff
8,5 / 10
Jestli je z produkce NAPALM DEATH lepší ta či ona deska nějak už nedokážu posoudit. Vždycky je to totiž paráda.
18. listopadu 2020
RIP
8,5 / 10
Přiznám se, že vydání každého dalšího nového alba NAPALM DEATH pro mě většinou není významnou událostí. Kapelu cením jako nestory žánru a kdykoliv je možnost, nenechám si ujít jejich koncert, ale už jsem od nich nečekal nic nového nebo velkého.
Při prvních ochutnávkách, které z šestnáctého alba dávali britští řezníci k dispozici, jsem zpozorněl. Kdyby mně někdo pustil skladbu „Amoral“ a zeptal se mě, kdo to hraje, rozhodně by NAPALM DEATH nebyli první volbou. Tipoval bych nejspíše francouzský groove metalový stroj na hity zvaný GOJIRA. Druhá klipovka, ve formě industriálního buldozeru „A Bellyful of Salt and Spleen“, odkazovala také do zcela jiných vod. Co se to děje? Zbláznili se ti dědci na starý kolena a začali experimentovat? Přejedl se jim grindcore a vydají se opět mimo své extrémní království, jako v devadesátých létech? Odpověď je: nepřejedl, ale současně je znát, že si NAPALM DEATH chtěli opět vyzkoušet i jiné polohy, které jsou na albu zastoupeny trochu více než bývalo v poslední době zvykem a nutno dodat, že to album skvěle provzdušňuje a dodává mu čerstvost.
Klipovky byly samozřejmě jen kouřovou clonou, na novince jsou i tradiční řemeslné rubačky, ale současně musím dodat to, že všechny stylové výkyvy a změny Barneyho hlasových poloh tvoří to nejlepší, co na novince je. „A Bellyful of Salt and Spleen“ je jedno z nejotevřenějších alb historie NAPALM DEATH a pro mě určitě jedno z nejpovedenějších za poslední dvě dekády. Pro NAPALM DEATH pět křížků na zádech neznamená nic. Opět dokazují, že svůj trůn si uhájí s grácií, energií a bez toho, aby žili z úspěchů dob minulých.
Letité vzývání nové Kingovy autorské tvorby je s aktuálním singlem snad již definitině na začátku svého konce, i když musím říct, že 5 let starý ojedinělý kus "Masquerade Of Madness" zněl poměrně výživněji. Tak snad to tak ale kompletní album nenechá.
Posledný koncert zásadnej kapely. Silná finálna zostava s Frantom Štormom a Silenthellom, rytmikou ex-AVENGER a Petrom "Blackoshom" Hošekom, robustný "best of" playlist a poctivé balenie = hodnotný rozlúčkový artefakt. Len ten zvuk mohol byť priebojnejší.
Byli u rozmachu švédského melodického deathu a nahráli dvě alba. To druhé však nevydali, mezitím se rozutekli do jiných skupin. Po třiceti letech se dali znovu do kupy, a kromě nového materiálu vydávají i ono druhé album. Pěkná exkurze do devadesátých let
V rámci žánru celkem unikátní deska s výraznou basou, která k sobě váže epileptické rozervané screamo, epické post-hardcorové pasáže a syntezátorové linky. Italům z Ligurie se povedlo navázat na dřevní klasiku a přidat něco svého.
Přes veškerou maskovanou a krvavou image předvádí obrození MUSHROOMHEAD především tradičnější hardrock/metalovou klasiku. Občas se v riffech, řevu a osobité melodice objeví připomenutí, že skupina měla kdysi své specifické kouzlo, ale to už je dnes pryč.
Hudba téhle party z Manchesteru je ukázkou klasické stoner doom školy a jako posluchač balancuji na vážkách, zda už je to příliš klišé, nebo stále ještě dostatečně zajímavé. Ale odkazy na sabbatovské vlivy celkem fungují, takže snad dobrý.
Jak dí kolega Noisy. Velmi slušná deska, zdařile zlámaná skládanka ULCERATE a GORGUTS postavená však na tučnějších a brutálnějších základech. Těžký poslech, je to jako když chcete vylézt osmičkovou cestu a máte k dispozici tak třetinu použitelných chytů.